LanguagesCercaAliĝu al la listoLaciĝas pri dissendolistoj? Jen ĉiuj gravaj informoj en unu retpoŝto ĉiu dua semajno. |
SeminaaritAjankohtaisia seminaareja: TEJO järjestää seminaareja mitä monimuotoisimmista aiheista aina kielellisistä oikeuksista, Euroopan kielitilanteesta ja järjestötoimintakoulutukseen. Seminaareja toteuttaa sekä TEJO itse sekä jäsenjärjestöt yhteistyössä TEJO:n kanssa yhteensä pari kertaa vuodessa. TEJO:a voi myös edustaa esimerkiksi Euroopan päätöselimissä. Seminaarimme ovat hyvä tapa tutustua toisiin TEJO:n jäseniin ja järjestöömme.
Yleistä seminaareista:Ulkoapäin katsottuna seminaarit ovat TEJO:n merkittävimpiä toimintatapoja.
Seminaareissa esperanto palvelee välineenä, työkielenä tai filosofiana mm. nyky-yhteiskunnan kommunikaatio-ongelmien ratkaisemiseksi eikä sinänsä ole seminaarien aihe. Lähestulkoon riippumatta osanottajien maksukyvystä, seminaarit tarjoavat nuorille aktiiveille mahdollisuuden:
Jos olet kiinnostunut seminaarin järjestämisestä tai jos sinulla on kysymyksiä, kommentteja tai ehdotuksia, lähetä sähköpostia: seminarioj@tejo.org. Kuinka seminaarit voivat edistää esperantoasiaa?TEJO:n seminaarit auttavat paikallisia aktiiveja tapaamaan toisiaan, tutustumaan konkreettisiin aiheisiin ja kehittämään projekteja. Tämänkaltaisissa seminaareissa on syntynyt projekteja kuten:
Toisinaan seminaareja järjestetään myös yhteistyössä muiden kuin esperantojärjestöjen kanssa ja tämä antaa esperantolle positiivista näkyvyyttä ei-esperantistien keskuudessa. Ainakin yksi nykyinen TEJO:n hallituksen jäsen tutustui esperantoon juuri tällaisen seminaarin kautta. |
Usuaris registratsNavegacióNous temes de debat:Enviaments recents de blog
|