Seminaarit

Ajankohtaisia seminaareja:


TEJO järjestää seminaareja mitä monimuotoisimmista aiheista aina kielellisistä oikeuksista, Euroopan kielitilanteesta ja järjestötoimintakoulutukseen. Seminaareja toteuttaa sekä TEJO itse sekä jäsenjärjestöt yhteistyössä TEJO:n kanssa yhteensä pari kertaa vuodessa. TEJO:a voi myös edustaa esimerkiksi Euroopan päätöselimissä. Seminaarimme ovat hyvä tapa tutustua toisiin TEJO:n jäseniin ja järjestöömme.

aktivula trejnado

Yleistä seminaareista:

Ulkoapäin katsottuna seminaarit ovat TEJO:n merkittävimpiä toimintatapoja.

  • järjestetään säännöllisesti ainakin kaksi kertaa vuodessa
  • käsittelevät ajankohtaisia aiheita
  • sisältävät usein koulutusta
  • ovat ajoittain avoimia myös esperantoa taitamattomille ja ovat merkittäviä järjestön ulkoisille suhteille

Seminaareissa esperanto palvelee välineenä, työkielenä tai filosofiana mm. nyky-yhteiskunnan kommunikaatio-ongelmien ratkaisemiseksi eikä sinänsä ole seminaarien aihe.

Lähestulkoon riippumatta osanottajien maksukyvystä, seminaarit tarjoavat nuorille aktiiveille mahdollisuuden:

  • tutustua muihin "livenä" (internetilläkin on rajansa)
  • vaihtaa kokemuksia ja ideoita
  • aloittaa tai toteuttaa yhteistyöprojekteja
  • sekä paljon muuta

Jos olet kiinnostunut seminaarin järjestämisestä tai jos sinulla on kysymyksiä, kommentteja tai ehdotuksia, lähetä sähköpostia: seminarioj@tejo.org.

Kuinka seminaarit voivat edistää esperantoasiaa?

TEJO:n seminaarit auttavat paikallisia aktiiveja tapaamaan toisiaan, tutustumaan konkreettisiin aiheisiin ja kehittämään projekteja. Tämänkaltaisissa seminaareissa on syntynyt projekteja kuten:

  • Lernu! - oleellinen askel kielenoppimistekniikassa, joka on nykyisin pääasiallinen esperanton oppimiskanava (ja mainontakeino) toimii 22 eri kielellä ja kymmenissä maissa sekä yli kymmentuhannen ihmisen käyttämä.
  • Lingva Prismo - esperantomaailman kunnianosoitus kielelliselle monimuotoisuudelle
  • Interkulturo - foorumeita esperanton käytännön harjoittelua ja kulttuurienvälistä kommunikaatiota varten

Toisinaan seminaareja järjestetään myös yhteistyössä muiden kuin esperantojärjestöjen kanssa ja tämä antaa esperantolle positiivista näkyvyyttä ei-esperantistien keskuudessa. Ainakin yksi nykyinen TEJO:n hallituksen jäsen tutustui esperantoon juuri tällaisen seminaarin kautta.